مقالات و نوشته ها

سقف کاذب چیست ؟

تاریخ انتشار : ۱۵ بهمن ۱۳۹۲
منبع : نیک ساز ماندگار
خلاصه : سقف کاذب در واقع سقف دومی است که در زیر سقف اصلی سازه ای آویخته می شود . یا به بیان دیگر ، نوعی پوشش نهایی برای سقف های سازه ای از جمله سقف اتاق ها ، بام ها ...
سقف کاذب چیست ؟

سقف کاذب در واقع سقف دومی است که در زیر سقف اصلی سازه ای آویخته می شود . یا به بیان دیگر ، نوعی پوشش نهایی برای سقف های سازه ای از جمله سقف اتاق ها ، بام ها ، تراس ها و بالکن ها و راه پله ها است . از این رو طراحی معماری سقف کاذب یکی از مهمترین مباحث در طراحی ساختمان های مدرن با کاربرد های مسکونی و تجاری است .

سقف کاذب (False Ceiling) با نام های دیگری از جمله سقف آویخته (Drop or Dropped Ceiling) و سقف معلق (Suspended Ceiling) نیز شناخته می شود .
ساختار کلی سقف کاذب از یک شبکه زیرسازی و یک لایه پوشاننده تشکیل می شود .


False Ceiling Details - Dropped Ceiling Main Parts

بخش های اصلی سقف کاذب


در سقف های کاذب قدیمی شبکه زیرسازی با استفاده از آویز های فولادی از میلگرد و مش بندی آرماتور و لایه پوششی با استفاده از رابیتس و گچ اجرا می شد ، که هنوز هم در ایران متداول است .
در سقف های کاذب جدید با سیستم درای وال ، آویز ها و شبکه زیرسازی با استفاده از مفتول ها و پروفیل های گالوانیزه – که با روش نورد سرد تولید می شوند – و یا زیرسازی چوبی – که به دلیل در دسترس بودن بیشتر چوب در کشور های اروپایی و آمریکایی متداول است – و لایه پوششی با توجه به ساختار و کاربرد سقف کاذب ، با استفاده از یک یا دو لایه پانل گچی و یا سیمانی و یا تایل های ۶۰ × ۶۰ – که به صورت ثقلی در داخل شبکه زیرسازی قرار می گیرند – اجرا می گردد .
با توجه به گوناگونی مصالح نوین ساختمانی می توان سقف کاذب را از نظر نوع مصالح تشکیل دهنده به صورت زیر دسته بندی نمود :

 • سقف کاذب گچی
 • سقف کاذب سیمانی یا فایبر سمنت
 • سقف کاذب فلزی ( آلومینیومی ، گالوانیزه و ... )
 • سقف کاذب چوبی یا ام دی اف ( MDF)
 • سقف کاذب معدنی ( Mineral)
 • سقف کاذب شیشه ای
 • سقف کاذب پلیمری ( پلی کربنات ، پلی استایرن ، کشسان و ... )
 • و موارد دیگر


Gypsum Dropped Ceiling - سقف کاذب گچی
سقف کاذب گچی

 

Wood Dropped Ceiling - سقف کاذب چوبی

سقف کاذب چوبی
 

False Ceiling with Mineral Ceiling Tiles - سقف کاذب مینرال یا معدنی

سقف کاذب معدنی (Mineral Ceiling Tiles)


استفاده از سقف کاذب بنا بر یک یا چند مورد از دلایل زیر ، برای معماران و سازندگان ابنیه حائز اهمیت است :

 • پوشاندن تاسیسات عبوری از زیر سقف اصلی شامل لوله های آب سرد و گرم ، سیم ها و کابل ها ، داکت ها و کانال های هوا ، آدم رو ها در سقف های بلند و ...
 • ایجاد فاصله هوایی بین سقف اصلی و سقف کاذب برای افزایش فاکتور های عایق صوتی و حرارتی و کاهش هزینه های مصرف انرژی ( بهینه سازی مصرف انرژی )
 • طراحی معماری فضا ها در ساختمان های مسکونی ، تجاری ، اداری ، آموزشی ، فرهنگی ، ورزشی ، درمانی ، صنعتی و ... با در نظر داشتن مباحث زیبایی شناختی ، نورپردازی ، سیستم های تهویه و تاسیسات گرمایشی و سرمایشی ، سنسور ها و آب پاش های سیستم های اعلام و اطفاء حریق و موارد دیگر


در مقالات دیگر به بررسی و تشریح انواع سقف های کاذب به لحاظ ساختار ، عملکرد ، کاربرد ، نوع مصالح ، شیوه نصب و مقایسه آنها خواهیم پرداخت .
 


مقالات و نوشته‌های مرتبط
زمینه های کاری شرکت